media punk

Šeit ir precīza Zviedrijas Radio sižeta teksta (kādu autore iesniedza radio) transkripcija latviešu valodā. Sižetā audio ilustrācijām bija izmantoti citāti angļu valodā, kurus var izlasīt šeit — bet sižetā to kopsavilkumus atstāsta korespondente.

Aicinu iepazīties ar šo oriģinālu un salīdzināt ar tiem, atvainojiet, murgiem, kurus ir publicējusi Latvijas Avīze un portāls TVnet.

Pieteikums (lasa diktore):

Latvijā priekšlikums papildināt konstitūciju ir izsaucis spēcīgas emocijas. Runa ir par preambulu, kuru daļa vērtē kā pārspīlēti nacionālistisku. Viena no kritiķēm ir Olga Procevska, kura velk paralēles ar agrīno hitlerisko Vāciju (alternatīva – laiku pirms holokausta).

Korespondente:

Tā ir ideja par nacionālvalsti, ka Latvijai jāpieder noteiktai etniskai grupai, kas liek vaicāt, vai priekšlikuma autors saprot, pie kā tādas lietas var novest. Tā saka Olga Procevska, pētniece no Latvijas Universitātes, pati etniska krieviete.

Runa ir par svaigi uzrakstītu preambulu Latvijas konstitūcijai, kas tika pieņemta 1922. gadā. Šī preambula ir domāta kā sava veida vērtību deklarācija, kas paskaidro, kas ir Latvijas valsts, kāpēc tā dibināta, kāds ir tās mērķis — šajā tekstā etniski latviskais ir izcelts līdz šim nepieredzēti spilgti, un tas tiek sasaistīts ar valsti.

Valsts ir dibināta latviešiem, un tai ir jāpalīdz saglabāt latviešu kultūru.

Lauris Liepa ir advokāts un viens no locekļiem īpašajā konstitucionālajā komisijā, kura grib panākt izmaiņu pieņemšanu. Viņš stāsta, ka etniskā piederība bija svarīga valsts dibināšanas brīdī, pirmās neatkarības laikā, un ka tai ir jābūt iekļautai [konstitūcijā] arī tagad.

Tikai šeit latvieši var runāt savā valodā un rūpēties par savu kultūru, viņš saka.

Latvijas iedzīvotāju sastāvā ap 60 procentiem ir etniski latvieši. Pārējiem ir cita etniskā piederība, vairākums no viņiem ir krievi, kā Olga Procevska, kura vēlas neetnisku aprakstu [konstitūcijā].

Didzis Melbiksis

Multilingual citizen. Europe, Sweden, media, politics.Feedback
& suggestions
can be directed to


Powered by WordPress.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.