media punk

Nu jau diezgan daudzus gadus esmu Swedbank klients gan Zviedrijā, gan Latvijā. Abās valstīs man ir bankas konts, internetbanka un kontam piesaistīta bankas karte.

Swedbank zviedru puses pārstāvji bieži vien medijos stāsta, ka Baltijas valstis viņiem esot “pašmāju tirgus”. Jau labu laiku esmu domājis, ko tas īsti varētu nozīmēt un kā tas varētu izpausties tīri praktiskā nozīmē.

Lūk, viena būtisk atšķirība pakalpojumu cenrādī abās valstīs, kas man nav izprotama, it sevišķi, ja banka mūs sauc par “pašmāju tirgu”.

Naudas izņemšana vai ieskaitīšana savā kontā bankas filiālē Zviedrijā nemaksā neko. Latvijā — iespējams ieskaitīt vai izņemt naudu bez maksas tikai vienu reizi mēnesī, turklāt ne vairāk kā EUR 9.99. Ņemot vērā, ka arī bankas karte ir maksas pakalpojums, rodas jautājums — par ko īsti mēs maksājam bankai, rīkojoties ar naudu paši savā bankas kontā? Tieši ar mūsu ieguldīto naudu taču banka nodrošina savus ienākumus.

Par katru ieskaitītu eirocentu bankai vajadzētu tikai un vienīgi priecāties — un nevis censties par to iekasēt naudu. Un nevajag stāstīt par naudas iemaksas bankomātiem, mēs taču zinām, ka Swedbank to skaitu ir samazinājusi tos var izmantot tikai tad, ja cilvēkam ir bankas karte, tāpat arī daļa no tiem atrodas Swedbank filiāļu telpās un ārpus darba laika nav pieejami. Zviedrijā banka iztiek bez šādas nodevas, un arī Latvijā tas noteikti ir iespējams. Vismaz privātpersonām un saprātīgos apjomos!

Arī iekasēt komisijas naudu par līdzekļu izņemšanu no sava konta savas bankas filiālē ir, maigi izsakoties, dīvaini. Tā taču ir mana nauda! Es to esmu laipni piešķīris bankai, ļaujot to izmantot banku biznesā, lai bankai būtu peļņa — un pretī es taču varētu sagaidīt vismaz bezmaksas apkalpošanu bankas filiālē, izsniedzot man manu naudu? Jā, arī par šo pakalpojumu Zviedrijā nav jāmaksā.

Galu galā — mēs taču neesam bagātāki kā zviedri.

Varbūt Swedbank varētu pastāstīt, kāpēc mēs par šiem pakalpojumiem maksājam, kamēr paši zviedri nē? Esam vai neesam mēs “pašmāju tirgus”?

Didzis Melbiksis

Multilingual citizen. Europe, Sweden, media, politics.Feedback
& suggestions
can be directed to


Powered by WordPress.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.