media punk

Zviedrijas laikraksts Dagens Nyheter ieguvis savā rīcībā slepenus valsts bruņoto spēku dokumentus, kuros reģistrēta svešu lidmašīnu nelūgta viesošanās Zviedrijas gaisa telpā. Tas noticis NATO Baltops mācību laikā, 20. jūnijā. Ekspertu vērtējumā tas ir rupjš starptautisko normu pārkāpums un nekaunīga provokācija.

Plkst. 15.25 šajā dienā divas lidmašīnas, kuras nāca no austrumu puses, ielidoja Zviedrijas gaisa telpā līdz pat desmit kilometrus tālu. Pēc dažām minūtēm tās pagriezās un atkal izlidoja starptautiskajā gaisa telpā.

Zviedrijas bruņoto spēku pārstāvji apstiprina incidentu, taču atsakās atklāt, kuras valsts lidmašīnas tās bijušas un par kādām tieši lidmašīnām ir runa.

Jāpiebilst, ka arī Zviedrija piedalījās minētajās NATO mācībās, tāpat Krievija kā atbildi tajās dienās rīkojas savas militārās mācības Kaļiņingradā.

Pēdējo piecu gadu laikā Zviedrijas gaisa telpu 58 reizes pārkāpušas svešas lidmašīnas. 18. jūlijā to izdarīja ASV militārā lidmašīna, kuru esot vajājis Krievijas iznīcinātājs.

Neaizmirsīsim, ka piecdesmitajos gados PSRS virs Baltijas jūras notrieca divas Zviedrijas lidmašīnas, kuras esot spiegojušas NATO labā.

Vai pašlaik vērojam vēstures atkārtošanos? Ko nozīmē šie lielvaru lidmašīnu danči tepat mums degungalā? Kāpēc Zviedrija, kā vismaz izskatās, pienācīgi nereaģē? Ceru, ka nenonāksim līdz traģiskām sekām, taču arī Austrumukrainā notriektā lidmašīna ir apliecinājums tam, ka šādu iespēju izslēgt nevar. Jebkurā gadījumā tas, ka acīmredzot Baltijas jūras reģionā spiego un un viena otru provocē divas kodollielvaras (ASV un Krievija), liek justies neomulīgi.

P.s. Starp citu, zviedru lidmašīnu DC-3 1952. gadā notrieca iznīcinātājs, kurš pacēlās gaisā no Rīgas.

Didzis Melbiksis

Multilingual citizen. Europe, Sweden, media, politics.Feedback
& suggestions
can be directed to


Powered by WordPress.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.