media punk

Zviedrijas mediji Riksdāga vēlēšanas šogad sauc par trilleri. Un tam ir iemesls. Pat dienu pirms vēlēšanām nav skaidrs, vai pēc vēlēšanām mainīsies valdība. Tāpat nav skaidrs, cik ilgs būtu jaunās valdības mūžs — jo jāpieņem nākamā gada budžets, un strīdi pie tā var novest arī pie valdības krišanas un ārkārtas vēlēšanām.

Pašlaik Zviedrijā pie varas ir Fredrika Reinfelda (Moderātu partija), kurā bez premjera partijas ietilpsts arī Centra partija, Liberālā partija un Kristīgie demokrāti. Šī ir tā sauktā Alianse, labējo spēku kopīgs projekts, kurš astoņu gadu laikā paspējis likvidēt tādas “sociāldemokrātiskas” lietas kā valsts aptiekas monopols, kā arī vairākkārt pazeminājis nodokļus.

Taču sabiedrībā arvien vairāk kurn par labklājības valsts iznīcināšanu — runa ir par skolām, slimnīcām utml. Te Alianse bija ielaidusi “tirgū” privātos spēlētājus. Un diemžēl šie peļņas vadītie uzņēmumi ir noveduši pat līdz tādām absurdām situācijām kā skolas bankrots.

Pašlaik pēc reitingiem vadībā ir opozīcijas sarkanzaļais bloks — Sociāldemokrāti kopā ar Kreiso partiju un Zaļo partiju. Taču viņi nesasniedz 50% atbalstu.

Pēc svaigāko dažādu reitingu apkopojuma jeb t.s. poll of polls opozīcijas blokam ir 47,1% atbalsts, savukārt Aliansei 38,5%.

Kur paliek iztrūkstošie procenti? Lūk, te jau tā sāls. 10,4% aiziet Zviedrijas Demokrātiem. Partijai, kuras svarīgākais punkts ir cīņa ar imigrāciju un visu “nezviedrisko”. Neviena cita Riksdāga partija ar viņiem nevēlas sadarboties.

Tāpēc arī pašreizējā Alianses veidotā valdība ir mazākuma valdība.

Kā būs pēc vēlēšanām? Visticamākais scenārijs ir tāds, ka sarkanzaļais bloks kopumā kļūst lielākais, taču spēj sastādīt tikai mazākuma valdību. Tehniski tas ir iespējams, jo valdību neapstiprina tad, ja vairākums nobalso pret — attiecīgi parasti partijas, kuras respektē piedāvāto valdību, bet ir opozīcijā tai, balsojumā vienkārši atturas.

Šoreiz Moderātu partijas vadītājs Fredriks Reinfelds un viņa kolēģi savos izteikumos ir bijuši diezgan neskaidri — viņi savu netiešo atbalstu sarkanzaļo mazākuma valdībai grib saistīt ar dažādiem nosacījumiem. Galvenokārt — attiecībā uz budžetu.

Tomēr īstam pretsparam Aliansei būtu jāvienojas ar Zviedrijas Demokrātiem. Vai viņi to darīs? Pagaidām Alianses partijas visas kategoriski apgalvo, ka nekas tāds nenotiks.

Tad vēl, protams, partija Feministiskā iniciatīva, kura nekad nav bijusi Riksdāgā, bet pēc pašreizējiem reitingiem varbūt varētu pārsniegt 4% barjeru un to pirmo reizi arī izdarīt. Ja tas izdodas, tad kopā ar sarkanzaļo bloku visdrīzāk izveidosies neapšaubāms vairākums. Partija ir solījusi atbalstīt sarkanzaļo bloku un panākt valdības maiņu. Bet vai viņiem izdosies iekļūt Riksdāgā — tas patiešām ir vēl atklāts jautājums. Un pēdējās dienās pirms vēlēšanām kreisi noskaņoti zviedri daudz diskutē par to, vai vajadzētu taktisku iemeslu dēļ balsot par Feministisko iniciatīvu, vai arī tas nav pareizs solis.

Un visbeidzot — partiju reitingi tomēr ir un paliek reitingi. Pastāv arī maza iespēja, ka Alianse apdzen opozīciju un iegūst iespēju veidot valdību, visdrīzāk tomēr arī mazākuma valdību. Taču Sociāldemokrāti ir pateikuši, ka viņi neļaus Aliansei turpināt valdīt mazākumā un balsos pret šādu piedāvājumu. Ja šādai nostājai pievienojas arī Kreisā partija un Zaļā partija, Reinfeldam atliek tikai Zviedrijas Demokrātu atbalsts. Un to nu diezin vai viņš vēlas.

Šādu situāciju pirms vēlēšanām mierīgajā Zviedrijā tiešām ir jāsauc par trilleri. Taču rezultāts ir un paliek vēlētāju gribas izpausme, un zviedru vēlētāji ir aktīvi. Iepriekšējās Riksdāga vēlēšanās balsoja virs 80% vēlētāju, un pašlaik, runājot ar cilvēkiem un vērojot noskaņojumu galvaspilsētā Stokholmā man šķiet, ka šoreiz dalība varētu būt pat augstāka. Varbūt Zviedrijas vēlētājiem apnicis miers un prasās nedaudz adrenalīna. Tas arī pēc vēlēšanām, līdz ar valdības veidošanas procesu un lēmumiem Riksdāgā, nu ir tiešām garantēts.

Didzis Melbiksis

Multilingual citizen. Europe, Sweden, media, politics.Feedback
& suggestions
can be directed to


Powered by WordPress.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.